Multimedia literacy practices in beginning classrooms and at home: the differences in practices and beliefs

Multimedia literacy practices in the homes of young children are changing rapidly, but the use of them in the early years of education is moving slowly. This research was aimed to find out what teachers of 5-year-olds, in their first 6 months of compulsory schooling, think about the children's literacy practices at home, including the perceived use of digital media at home. We also wanted to find out what the teachers did in their classrooms that was similar or different to the students' experiences of literacy practices across several media. Parents of 76 children, and their teachers, from 10 classrooms in mid-high and mid-low socio-economic areas completed surveys. The parents' survey asked about the literacy-related experiences their children are involved in. The teachers' survey asked for their beliefs about the literacy-related experiences the children in their classrooms engaged in, on average, including the use of digital media. The teachers were also asked about the literacy practices in their classroom and their use of media. This paper describes the teachers' beliefs and the similarities and differences in practices between home and school, including literacy practices using digital technology.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.