“Let It Go”: Exploring the Image of the Child as a Producer, Consumer, and Inventor

iPads are increasingly being put in the hands of children in schools and educational contexts, yet there continues to be larger questions about how they fit into the fabric of daily classroom life and what new stories will emerge (de Certeau, 1984, 1984/2000). In this article, we feature vignettes of data from a 2-year government-funded research project on how children make meaning with iPads across 5 early years’ classrooms. Understanding the complexities of literacy learning requires an ‘in situ’ examination. Through our ethnographic approach, we have been able to get closer to an ‘insider account’ of the sociocultural knowledge of early learners and their teachers, as well as a holistic description and interpretation of the phenomenon of being and becoming literate (Le ompte & Preissle, 1993).

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....