‘Smart’ technologies in early years literacy education: A meta-narrative of paradigmatic tensions in iPad use in an Australian preparatory classroom

With the revolution that has taken place in the functionality and uptake of portable networked ‘smart’ technologies, educators are looking to see what potential applications such technologies might have for school education. This article reports on a study on the use of portable personal computing devices in the early years of schooling. Specifically, it focuses on emerging patterns of use of Apple iPads in an Australian Preparatory (first year of compulsory schooling) classroom during the first year of implementation of these devices. We draw on student and teacher interviews and classroom observation data to provide a research meta-narrative of the intentions, practices and reflections of a ‘first year out’ teacher, and to discuss points of tension found in the contested space of early years literacy education, which are highlighted when potentially transformative technologies meet institutionalized literacy education practices. Our findings suggest that the broader policy and curriculum context of early years literacy education, and institutionalized practices found in this space, is potentially at odds with teacher-held intentions to transform learning through technology use, particularly with respect to tensions between print-based traditions and new digital literacies, and those between standards-based classroom curricula and more emancipatory agendas.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....