A is for avatar: Young children in literacy 2.0 worlds and literacy 1.0 schools

This article draws upon the cinematic, fictional portrayal of Avatars as a metaphor to show how young children are positioned in similar ways in relation to technology and nature. The authors discuss children as digital natives growing up in brave new virtual worlds, but also as vulnerable innocents who are specially attuned to--and in need of--nature. They wonder: Shouldn't children be engaged in hands-on explorations rather than glued to computer screens? Do we understand them as emergent users of new literacies and new technologies? If so, how might early literacy education change to prepare children to read, write, be, and act as full participants in digital worlds and unknowable futures?

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....