Multiliterate Star Warians: The force of popular culture and ICT in early learning

Can popular culture and information communication technologies (ICT) broaden early years' multiliteracies experiences? This paper presents a case study that begins with boys role-playing Star Wars action scenes at the commencement of the school year, and concludes with an end-of-year school community celebration of a new DVD Star Wars movie sequel, designed and performed by the boys. The Children's Star Wars Project was developed in a small Western Australian independent community school committed to the Reggio Emilia educational philosophy. The case study provides an exemplar of the integral relationship between early childhood pedagogy, multiliteracies metalanguage, and multimodal designs of meaning. Implications for educational research are that popular culture and ICT can be readily integrated with early childhood education (ECE) to broaden multiliteracies experiences. As shown in this case study, these experiences facilitate the achievement of The Early Years Learning Framework for Australia outcomes.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.