Reading and Writing "Hypertextually": Children's Literature, Technology, and Early Writing Instruction

This article begins by exploring the graphical, hypertextual, interactive elements of children’s literature, and then compares those elements to the charactertistics of writing taught in early elementary school writing instruction. Here, we can explore the forms, perspectives, characterizations, and subject matters being modeled through the teaching methods and through interactive writing (e.g., Button, Johnson, & Furgerson, 1996; Dorn, French, & Jones, 1998; McCarrier, Pinnell, & Fountas, 2000). There are mismatches between the ways in which children are taught to write and the materials they are currently reading. The purpose of this exploration is to find the places where contemporary writing instruction can be updated to include elements of hypertextual reading, meaning beyond printed words, multiple perspectives, and complexities of plot. In this exploration, we might begin to consider ways to extend the imaginative ranges of young students and we might begin to imagine possible changes to the ways we think about early elementary writing instruction.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.