Exploring Elephant Seals in New Jersey: Preschoolers Use Collaborative Multimedia Albums

How can it hear with no ears? Because I can hear when I have ears." The purpose of the article is to introduce early childhood educators to technology that allows children to interact with media in ways that align with the joint position statement "Technology and Interactive Media as Tools in Early Childhood Programs Serving Children from Birth through Age 8," from NAEYC and the Fred Rogers Center (2012). [...]Borsheim, Merrit, and Reed (2008) state that it is important for teachers who employ a multiliteracies' pedagogy [to] offer their students ample opportunities to access, evaluate, search, sort, gather, and read information from a variety of multimedia and multimodal sources and invite students to collaborate in real and virtual spaces to produce and publish multimedia and multimodal texts for a variety of audiences and purposes.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.