Pedagogy in the multimodal classroom: an analysis of the challenges and opportunities for teachers

Contemporary commentary notes that students are frequently ahead of their teachers in their ability to manipulate and be creative with the internet, digital programs, and mobile technology. In this context it is important to ask, ‘What knowledge do teachers need to teach in the contemporary context where texts are elaborately multimodal, constructed not just of print but of image, sound, and movement?’ This paper proposes some signposts to assist teachers with navigating in this environment. Using teachers’ and researchers’ reflections on practices in a diverse range of settings, both primary and secondary, the analysis explicates the challenges that teachers face in this multimodal context and elucidates some ways they can effectively operate within it. In particular, it argues that it is teachers’ expertise as analysts and critics of texts that needs to guide their planning and teaching in this ‘new’ text world.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...