The App Map: A Tool for Systematic Evaluation of Apps for Early Literacy Learning

As portable devices become increasingly available in elementary classrooms teachers are expected to use these new technologies to engage students in both traditional print-based literacy learning and digital literacies practices, such as multimodal composing. Teachers face the daunting task of integrating apps into their current research-based literacy practices. This article describes "The App Map," a framework for elementary teachers' selection of apps for early literacy instruction. The App Map guides teachers as they draw upon their knowledge of research-based best practices for literacy instruction to systematically evaluate apps, identify affordances, and determine value added to instruction through the use of apps for literacy learning. This systematic approach to selecting apps supports teachers in their efforts to use apps that complement best practices for literacy instruction while fostering 21st century learning skills and digital literacies.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.