Fighting the Rip: Using Digital Texts in Classrooms

This paper reports on a study investigating the use of digital texts in schools serving low and middle/upper socioeconomic communities. It draws on theoretical notions of rhizomes from the work of Deleuze and Guattari to explain the network of relations that are formed in classrooms, and that form the context for a set of patterns observed when students and teachers engage with digital texts in literacy lessons. These patterns of complexity, fragility, continuity, conservation and authenticity can explain some of the connections and conjunctions between and across the rhizomatic systems of different classrooms as well as providing a genealogical tracing of the past back to a report on the integration of new technologies in literacy classrooms published in 1997. It would seem that in the current contemporary climate, teachers who work with digital texts at any level swim against the tide of normative and conventional literacy routines of the classroom.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....